Česnek je druh rostliny z čeledi cibulovitých, který je známý svým silným aromatem a chutí. Je široce používán ve světové kuchyni a také se používá v tradiční medicíně kvůli svým pozitivním účinkům na zdraví. Často používá v kuchyni jako koření a dochucovadlo v mnoha jídlech, jako jsou například omáčky, polévky, pečivo a saláty. Je možné ho použít čerstvý, sušený nebo nakládaný v octu. Též se využívá například i na čaj, sirup, tinkturu i masti. Čerstvý česnek se obvykle loupe a drolí najemno nebo se rozdrtí pomocí stolního nože nebo speciálního stlačovače. Mnoho lidí preferuje mírně opečený česnek, který má méně silnou chuť.
Pěstování
Před zasazením je potřeba česnek rozdělit na stroužky. Při rozdělení může dojít k odstranění šlupky stroužku, což ničemu nevadí, i tak je můžete vsadit do země, ale úmyslné loupání stroužků je zbytečné.
Na moření sazby se doporučuje takzvaná Sulka, kde je potřeba tak 2-3 hodiny předem namočit stroužky česneku před samotnou sazbou. Moření tímto roztokem je ochrana před roztoči, který je napadá. Po té nechat stroužky na 1-2 hodiny osušit a můžete sázet. Vzdálenost mezi řádky je 8-15cm, dle velikosti rostlin.
Výskyt
Na zemi se vyskytuje kolem 1000 druhů a je rozšířen zejména v části severní polokoule. Česnek je rozšířen v Evropě, v Severní , Střední a Jižní Americe, Asii a Africe. České republice nalezneme kolem 13 druhů.
Zajímavosti
Česnek řadíme k největším darům v přírodní medicíně. Je silně protiplísňový, antibakteriální s antivirovými účinky. Díky tomu je účinný imunitní stimulant, který využijete při prevenci různých nemocí. Pro tělo je přírodní dezinfekce, která ničí bakterie a vypuzuje z těla parazity. Je bohatý na antioxidanty a obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, jako jsou například vitamíny C, B6, hořčík a fosfor. Obsahuje také organosulfidy, které jsou prospěšné pro zdraví srdce a snižují riziko vzniku některých typů rakoviny.